TREND: Vo vojne českých energošmejdov je bojiskom aj Slovensko

Rozviazanie spolupráce so štátnym SPP kontroverznú firmu NF Marketing SK neprinútilo stiahnuť sa z tunajšieho trhu. Jej zástupcovia dnes aktívne získavajú klientov pre konkurenčného dodávateľa energií, firmu Right Power žilinského podnikateľa Mariána Chomu. Zo zmlúv, ktoré má týždenník TREND k dispozícii, je pritom zrejmé, že obchodníci z N&F Marketing SK cielene oslovujú práve klientov, ktorých pôvodne získali pre SPP.

Zaklopú na dvere a pod zámienkou finančnej úspory sa nezriedka pretlačia až do obývačky. Podomoví predajcovia energií pracujú na hrane obchodníckych zásad a nájdu sa aj takí, ktorí ich neváhajú prekročiť. Zákazníci, ktorí sa s nimi dostali do kontaktu, sa v podnetoch pre kontrolné úrady nezriedka sťažujú na nátlak a zavádzanie. Obete pritom najčastejšie patria k ohrozeným skupinám. Sú to dôchodcovia, sociálne slabší či menej rozhľadení ľudia.

Ani vysoké pokuty nemusia byť pre nečestných podomových predajcov stopkou. Provízie zo sprostredkovania zmlúv ich totiž násobne prevýšia. Kým rok poznačený pandémiou aktivity pokútnych obchodníkov aspoň čiastočne oslabil, dnes sa vracajú v plnej sile. Medziročný nárast cien energií, ktorý sa nepochybne odrazí aj na cenových ponukách dodávateľov pre budúci rok, bude pre ich špekulácie ideálnou živnou pôdou.

Trestuhodné praktiky

V tejto súvislosti sa v médiách na oboch stranách rieky Morava v poslednom roku objavil názov firmy Centrální výběrová řízení (CVŘ). Tá vzbudila záujem Českej obchodnej inšpekcie (ČOI) po tom, čo množstvo podnetov, ktoré na sprostredkovateľskú firmu zaslali spotrebitelia, narástlo rádovo na desiatky. Výsledky následných kontrol vyústili do jednej z historicky najvyšších pokút, aké úrad uložil. Deväťstotisíc českých korún (zhruba 35-tisíc eur) má firma zaplatiť okrem iného za to, že jej predajcovia sa pred zákazníkmi klamlivo prezentovali ako zástupcovia štátnych inštitúcií.

Predstavitelia firmy CVŘ sa v snahe zrušiť sankciu obrátili na súd, no zatiaľ bezúspešne. Mestský súd v Prahe dal Českej obchodnej inšpekcii za pravdu. Spoločnosť CVŘ sa proti rozhodnutiu odvolala podaním kasačnej sťažnosti na Najvyšší správny súd, ten podľa informácií týždenníka TREND vo veci zatiaľ nerozhodol. Na firmu CVŘ bol medzičasom v Česku podaný insolvenčný návrh a po šesťmesačnom moratóriu sa očakáva začatie konania.

„Šmejdi“ v službách štátu

Česká firma svoje aktivity neobmedzuje len na domácu pôdu, príležitosti našla aj na Slovensku. V novembri 2019 sa jej podarilo uzavrieť rámcovú zmluvu o poskytovaní služieb podomového predaja so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP). Energetický gigant, ktorého jediným akcionárom je štát, s českou firmou pôvodne, podľa informácií dostupných v Centrálnom registri zmlúv, plánoval spolupracovať do konca roka 2020. V septembri minulého roka však podľa denníka Hospodárske noviny spoluprácu predčasne ukončil. „Detaily rozhodnutia ukončenia zmluvy nebudeme bližšie komentovať,“ odkázal vtedy hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Novú rámcovú zmluvu o poskytovaní služieb podomového predaja SPP podpísal v polovici vlaňajšieho augusta s firmou N&F Marketing SK, rovnako s platnosťou do konca minulého roka. Jediným akcionárom novozaloženej spoločnosti N&F Marketing SK je Martin Hes, ktorý je zároveň polovičným vlastníkom českej firmy Centrální výběrová řízení. Vlastníkom druhej polovice akcií je Vlastimil Zimák, ktorý v N&F Marketing SK figuruje ako generálny riaditeľ. Štátny SPP tak v podstate kontroverzného dodávateľa podomového predaja nevymenil, len kontrakt prepísal na novú entitu s prakticky totožnou vlastníckou a riadiacou štruktúrou.

Státisícová dohoda

Aj spoluprácu s N&F Marketing už podľa medializovaných informácií SPP ukončil. A na konci júna sa objavil možný konečný účet za spoluprácu štátnych plynárov s kontroverznými českými podnikateľmi. Podľa dohody o usporiadaní vzájomných práv a povinností medzi SPP a firmou N&F Marketing, ktorú zverejnili v Centrálnom registri zmlúv, sa dohodli na sume takmer 340-tisíc eur.

SPP v reakcii na otázky týždenníka TREND nevysvetlil, akým spôsobom spoluprácu s českými predajcami nadviazal, ani z akého dôvodu sa rozhodol ju ukončiť. Nekomentuje však ani to, aký rozsah mali služby, ktoré SPP firma N&F Marketing poskytla a či jej celú zmluvnú sumu plánuje vyplatiť.

Spolupráca slovenského SPP s pokútnymi českými podnikateľmi sa napriek tomu na konci minulého roka skončiť nemusela. Na českých pracovných portáloch sa ešte tento rok objavili ponuky na pozíciu „asistent zákazníckeho servisu pre spoločnosť SPP CZ“ vypísané firmou Active sales. Tá sa podľa českého obchodného registra ešte do septembra minulého roku volala CVŘ prodejní služby. SPP CZ je dcérskou spoločnosťou slovenského SPP, ktorá pôsobí v susednom Česku ako dodávateľ elektriny a plynu.

Firma generuje dlhy

Podomoví obchodníci na Slovensku zjavne používajú obdobné know- -how, za aké čelia v domácom Česku sankciám. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví potvrdil, že v súvislosti s činnosťou obchodných zástupcov spoločnosti CVŘ eviduje a preveruje viacero podnetov.

Rozviazanie spolupráce so štátnym SPP však kontroverznú firmu neprinútilo stiahnuť sa z tunajšieho trhu. Jej zástupcovia dnes aktívne získavajú klientov pre konkurenčného dodávateľa energií, firmu Right Power žilinského podnikateľa Mariána Chomu. Zo zmlúv, ktoré má týždenník TREND k dispozícii, je pritom zrejmé, že obchodníci z N&F Marketing SK cielene oslovujú práve klientov, ktorých pôvodne získali pre SPP.

Spoločnosť N&F Marketing sa dostala aj do hľadáčika finančnej správy, ktorá ju eviduje v zozname svojich dlžníkov. Podľa záznamu aktualizovaného ku koncu minulého mesiaca dosahuje výška jej daňových nedoplatkov viac ako 67-tisíc eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kontaktujte nás

Mali ste podobnú skúsenosť s energošmejdami?
Napíšte nám Váš príbeh!