Súd rozhodol: Energošmejdi musia platiť

Najvyšší správny súd rozhodol o tom, že spoločnosť Centrální výběrová řízení (CVŘ) známá nekalými praktikami podomového predaja, musí zaplatiť pokutu 900 tisíc korún, ktorej jej Česká obchodní inspekce (ČOI) udelila za podvody pri podpisovaní zmlúv energií už v roku 2019. Problematická spoločnosť pritom pôsobí aj na Slovensku pod hlavičkou N&F Marketing SK.

Spoločnost CVŘ vedená kontroverzným podnikateľom Vlastimilom Zimákom je neslávne známa tým, že jej podomoví predajcovia často využívajú najrôznejšie podvodné postupy a nátlakové metódy s cieľom donútiť ľudí k zmene dodávateľa energií. Pokutu od ČOI dostala CVŘ za to, že cielene klamala spotrebiteľov, keď sa jej obchodníci vydávali za zamestancov štátnych inštitúcií či iných firiem, napríklad ČEZu. “Meno tohto sprostredkovateľa sa opakovane objavuje v sťažnostiach našich zákazníkov,” uviedol hovorca ČEZ Roman Gazdík.

Firma energošmejdov dlho odmietala pokutu udelenú inšpektormi zaplatiť a zámerne záležitosť preťahovala sťažnosťami k súdom. „Pevne veríme, že súd rozhodne v náš prospech, a to najmä s ohľadom na niekoľko účelových a nesprávnych tvrdení zo strany ČOI,” tvrdil opakovane šéf CVŘ Vlastimil Zimák v snahe krivo obviniť kontrolnú inštitúciu štátu.

Verdikt konečne padol. Česká obchodná inšpekcia spor na mestskom súde v Prahe vyhrala a pokuta, ktorú CVŘ napadla, je právomocná. „Spoločnosť má ešte možnosť podať kasačnú sťažnosť a ako som overoval, kasačnú sťažnosť podala a teraz teda bude vo veci rozhodovať Najvyšší správny súd,“ uviedol Jiří Fröhlich, hovorca českej inšpekcie.

Práve Najvyšší súd teraz bez možnosti odvolania zamietol žiadosť o odklad a pochybná firma musí 900 tisíc konečne zaplatiť. Otázkou je, či na to budeme mať dostatočné prostriedky, pretože v posledných dvoch rokoch čelila opakovane insolvencii.

Na Slovensku momentálne firma podomových predajcov pôsobí pod hlavičkou N&F Marketing SK. Z obchodných registrov je úplne zrejmé, že obe spoločnosti sú prepojené osobami Martina Hese, majiteľa N&F Marketing SK a súčasným spoluvlastníkom CVŘ a Vlastimila Zimáka, ktorý je dlhodobým šéfom CVŘ a tiež CEO spoločnosti N&F Marketing SK.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kontaktujte nás

Mali ste podobnú skúsenosť s energošmejdami?
Napíšte nám Váš príbeh!