Seniorka zmenu dodávateľa odmietla. Energošmejd sfalšoval jej podpis.

1. február 2021 – Pri honbe za novými zákazníkmi neváhajú energošmejdi na Slovensku použiť tie najhoršie praktiky. Pani Helene H. (66) z obce Gregorovce nezachránilo ani to, že jedného takého po niekoľkých desiatkach minút vykázala zo svojho bytu. Obchodník spoločnosti N&F Marketing SK sám spísal zmluvu na prechod k SPP (Slovenský plynárenský priemysel), sfalšoval na nej podpis a podviedol nič netušiacu seniorku.

 Pani Helena H. bola hneď na začiatku roka veľmi nepríjemne prekvapená. Miesto vyúčtovania elektriny od svojho obvyklého dodávateľa jej v januári dorazila do schránky obálka s logom SPP a v nej zloženka na platbu. Seniorka si bola istá, že ide o omyl. Až potom zistila, že celá vec možno súvisí s krátkou návštevou podomového predajcu, ktorý minulý rok v lete nečakane vpadol do jej domu v malej obci v Prešovskom kraji.

Pod zámienkou kontroly spotreby elektriny sa obchodník N&F Marketing SK (pozn. vtedy ešte pod firmou Centrální výběrová řízení) v auguste 2020 suverénne votrel do jej bytu. Najprv si opísal stavy elektromerov a potom vyžiadal kontroly faktúr od jej dlhodobého dodávateľa. Seniorku prekvapenú touto nepozvanou návštevou sotva pustil k slovu a už vyťahoval zmluvy s logom SPP, ktoré začal urýchlene vyplňovať. Pani Helena H. mala z jednania obchodníka veľmi špatný pocit. Zmluvy aj cez jeho opakované prehováranie odmietla podpísať a slušne ho vykázala zo svojho domu.

O to viac v šoku bola, keď minulý týždeň kontaktovala zákaznícke centrum SPP. Tam jej nielen potvrdili, že je od začiatku roku 2021 ich novým zákazníkom, ale takisto poslali kópiu zmluvy s „jej“ podpisom. Tento podpis sa skutočnému podpisu pani Heleny H. už na prvý pohľad totiž vôbec nepodobá. Energošmejd si totiž stihol na svoj telefón odfotiť údaje obsahujúce detaily odberného miesta. Celú zmluvu potom sám vyplnil a navrch sfalšoval podpis (!)

Ako je možné, že takto sfalšovaná zmluva prešla celým systémom SPP bez povšimnutia? Ako to, že neprebiehol obvyklý konfirmačný telefonát, kde spotrebiteľ potvrdzuje, že so zmenou dodávateľa súhlasí?

Slovenský plynárenský priemysel sa pred nedávnom priznal k tomu, že si na preťahovanie zákazníkov od iných dodávateľov najal firmu, ktorá je na Slovensku aj v Česku dlhodobo známa svojimi nekalými obchodnými praktikami. Do septembra 2020 fungoval ich tým riadený českými podnikateľmi Martinom Hesom a Vlastimilom Zimákom pod firmou Centrální výběrová řízení. Celá sieť podomových obchodníkov a aktivity pre SPP boli potichu prevedené pod spoločnosť N&F Marketing SK, ktorá bola z tohto dôvodu účelovo založená. SPP ako firma stopercentne vlastnená štátom tvrdí, že v spolupráci s energošmejdmi nevidí problém. „V súčasnosti nám nie je známa žiadna prekážka v nastavenej spolupráci“, uviedol ich hovorca v decembri 2020.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kontaktujte nás

Mali ste podobnú skúsenosť s energošmejdami?
Napíšte nám Váš príbeh!