Komentár: Ani koronavírus energošmejdy v Česku nezastavil

Viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza komentuje aktuálnu situáciu v ČR

Minulý rok bol výrazne poznamenaný prebiehajúcou pandémiou koronavírusu. Pokiaľ sme sa domnievali, že to aspoň utlmí riadenie energošmejdov, rovnako ako boli paralyzované mnohé odvetvia našej ekonomiky, bolo naše dúfanie márne. Energetický šmejdi sa nielen prispôsobili, ale prišli aj s novými nápadmi.

Už počas jarnej vlny pandémie Covid-19 sa objavili prípady, kde sa votreli k nič netušiacim dôchodcom a pod zámienkou, že im nesú rúška, im dali podpísať údajne potvrdenie o prevzatí. Z toho sa nakoniec stali buď plné moci alebo zmluvy s novým dodávateľom energií.

To, že bude konečná správa České obchodní inspekce (ČOI) za rok 2020 podobne tragické čítanie ako tie predchádzajúce, dokladá priebežná štatistika za minulý tretí štvrťrok, v ktorom ČOI za porušenie zákona právoplatne uložila pokuty v celkovej výške skoro 1,5 milióna korún. Aj keď sa nám môže zdať penalizácia vysoká, veľkých hráčov medzi energošmejdmi veľmi nebolí. Vedia, že sa zahoja na nás, spotrebiteľoch.

Nebudeme si nič nahovárať. Pokiaľ nedostanú štátne úrady do rúk účinné páky, napríklad v podobe povinnej registrácie sprostredkovateľov a jednoznačné definície nekalých praktík, budú sa energošmejdi stále cítiť nepostihnuteľný.

Celý článok tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kontaktujte nás

Mali ste podobnú skúsenosť s energošmejdami?
Napíšte nám Váš príbeh!