ERÚ varuje: Energošmejdi zvyšují svoji aktivitu (!)

28. června 2021 – Energetický regulační úřad (ERÚ) varuje veřejnost. Očekává, že podvodní prodejci energií letos ještě zvýší svoji aktivitu. Po pandemii se budou snažit uzavřít maximum smluv předtím, než nekalé působení příští rok omezí zákon, a rovněž využijí obav lidí ze zdražování energií. Například firma Active sales neustále nabírá nové podomní prodejce na uzavírání smluv pro SPP CZ.

„S odeznívající pandemií dojde k plnému obnovení aktivit zprostředkovatelů,“ řekla členka Rady ERÚ Markéta Zemanová pro deník Právo.

Úřad tak čeká ještě více podání spotřebitelů, než tomu bylo loni, kdy si u něj na zprostředkovatele a dodavatele stěžovalo přes 13 tisíc lidí. S činností zprostředkovatelů podle ERÚ zatím letos souvisí více než polovina všech podání, kterých dosud přišlo přes 5500.

„Bezostyšně lžou, vytvářejí nátlak na spotřebitele a získávají je na svou stranu podvodem,“ prohlásil člen Rady ERÚ Ladislav Havel. Přesně takto se dlouhodobě chovají obchodníci firmy Active sales. Ti jsou speciálně proškoleni k tomu, aby dokázali obalamutit důvěřivé lidi a přesvědčit je ke změně dodavatele. Momentálně operují především na východní Moravě, kde vystupují jako zástupci firmy SPP CZ.

Energošmejdům nyní nahrává to, že lidé jsou v situaci, kdy energie zdražují, častěji ochotni měnit dodavatele. Toho zprostředkovatelé zneužívají, když v telefonátech lákají z lidí závazné a často nevýhodné přihlášky, které nezřídka končí několikatisícovou pokutou.

Práva spotřebitelů posílí od ledna novela energetického zákona, kterou by podle Havla měla Sněmovna ve třetím čtení projednávat v červenci. Veškerá agenda týkající se stížností na zprostředkovatele a dodavatele by měla přejít pod ERÚ.

Zdroj: Právo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kontaktujte nás

Mali ste podobnú skúsenosť s energošmejdami?
Napíšte nám Váš príbeh!