Energošmejdovi hrozí insolvence. Společnost Centrální výběrová řízení dluží přes sto milionů

Firma Centrální výběrová řízení podnikatele Vlastimila Zimáka se ocitla na pokraji insolvence. Společnost je známá jako jeden z příkladů takzvaných energošmejdů, tedy firem používajících při jednání se zákazníky nekalé praktiky. Firma podle insolvenčního rejstříku dluží několika věřitelům přes sto milionů korun.

Pandemie a pokuta

V návrhu na vyhlášení insolvence se důvod úpadku společnosti popisuje jako důsledek opatření zavedených v souvislosti s koronavirovou epidemií. „Dlužník byl nucen značně omezit svůj provoz a nebylo možné poskytovat služby efektivně a účelně tak, aby mohl dosahovat požadovaných zisků,“ stojí v insolvenčním rejstříku.

Společnost Centrální výběrová řízení se zaměřovala na podomní zprostředkování nabídek energií, což nebylo možné během tvrdých covidových opatření praktikovat. Právě za nekalé praktiky při obcházení domácnostní byla společnost v minulosti pokutována částkou 900 tisíc korun od České obchodní inspekce. „Pokuta byla firmě uložena za to, že se dopustila například nekalé obchodní praktiky tím, že spotřebitele uvedla v omyl tvrzením, že se jedná o státní firmu. Měli jsme celý proces nabídky zdokumentovaný nahrávkou od spotřebitele, který si celou dobu nabídku zástupce společnosti nahrával na diktafon,“ uvádí mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Prohraný soud

Spotřebitelem, který si nahrál schůzku na diktafon, byl Artur Janoušek, v té době redaktor deníku MF Dnes, jenž o celém případu následně napsal článek. I tato skutečnost je v zápisu v insolvenčním rejstříku uváděna jako jeden z důvodů, proč se společnost dostala do úpadku. „Nad rámec se v té době dlužník potýkal i s následky nepravdivě vedené negativní mediální kampaně, která sama o sobě měla za následek snížení poptávky po dlužníkových službách. Jakkoliv dlužník vždy svou činnost vyvíjel v dobré víře a poskytoval svým zákazníkům co nejlepší a nejvýhodnější služby, měla zmíněná kampaň za následek značný úbytek poptávky po dlužníkových službách,“ stojí v insolvenčním rejstříku. Společnost Centrální výběrová řízení podala na Českou obchodní inspekci žalobu, soud ale prohrála. Žaloba nyní leží u Nejvyššího správního soudu. Mluvčí inspekce Fröhlich zároveň potvrdil, že na firmu chodí stížnosti od spotřebitelů i poté, co byla společnosti udělena téměř milionová pokuta.

Zdroj: E15

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kontaktujte nás

Mali ste podobnú skúsenosť s energošmejdami?
Napíšte nám Váš príbeh!