Energošmejdi dluží 117 milionů (!)

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení s firmou Centrální výběrová řízení (CVŘ). Společnost kontroverzního podnikatele Vlastimila Zimáka v insolvenčním návrhu uvádí, že eviduje 82 věřitelů s pohledávkami za téměř 117 milionů korun. Soud vyzývá další věřitele k přihlášení jejich pohledávek.

CVŘ v insolvenčním návrhu konstatuje, že není dlouhodobě schopna plnit své finanční závazky. Tvrdí, že nedisponuje žádným nehmotným majetkem a jediným jejím hmotným majetkem je kancelářské vybavení v odhadované hodnotě 31 000 korun. Na svých účtech má hotovost 154 000 korun. Je tedy evidentní, že nemá dostatek prostředků ani na dílčí uspokojení věřitelů.

CVŘ má finanční problémy dlouhodobě. Insolvenci čelila již v roce 2020. Od 16. prosince 2020 pak byla v mimořádném moratoriu, které bylo následně prodlouženo a skončilo 16. června 2021. Dlouhodobě nezveřejňuje své výsledovky, ani výroční zprávy. Firma se podle dříve zveřejněných informací systematicky zaměřuje především na důchodce a osaměle žijící osoby.

Na CVŘ opakovaně upozorňují i slovenská média, podle kterých její prodejci zastupovali státní energetický podnik SPP a využívali nekalých praktik, což na základě stížností řešil i slovenský Úřad pro regulaci síťových odvětví.

Po skandálu vyvolaném reportáží TV Markíza o podvodu na vlastních zaměstnancích, kterým CVŘ nezaplatila výplaty a místo toho udělila vysoké pokuty v řádech desítek tisíc korun, firma převedla všechny své aktivity i síť obchodníků pod hlavičku N&F Marketing SK. Majitelem této společnosti je dlouholetý obchodní partner a blízký spolupracovník Vlastimila Zimáka podnikatel Martin Hes. Zimák v N&F Marketing dokonce působí jako CEO firmy.

SPP s firmou N&F Marketing, která pochybení odmítla, podle slovenských médií spolupráci kvůli nekalým praktikám také rozvázala. Krátce poté si ji na uzavírání smluv na energie najala společnost Right Power. Podomní prodejci N&F Marketing SK přitom cílí právě na klienty SPP, které přesvědčují ke změně dodavatele. Slovenská média opakovaně upozorňovala také na milionové daňové nedoplatky vůči slovenské Finančné správe. V současnosti firma dluží státu téměř 60 tisíc eur.

Na českých pracovních portálech se mezitím objevily inzeráty na pozici „asistent zákaznického servisu pro společnost SPP CZ“ vypsané firmou Active sales, která se podle obchodního rejstříku do loňského září jmenovala CVŘ prodejní služby. Jejím jediným majitelem je Zimákův spolupracovník Martin Hes.

Podivný návrh na reorganizaci

CVŘ navrhuje soudu řešit svůj úpadek reorganizací. Plán by měl spočívat v odpuštění části dluhů a zajištění prostředků z obchodní činnosti firmy. Pro toto řešení již údajně získala podporu nadpolovičního počtu věřitelů počítanou dle výše jejich pohledávek.

Mezi těmito věřiteli však dominuje Martin Hes a jeho firma NF Marketing, kteří dohromady nárokují 68 661 487 korun. Martin Hes byl přitom dlouholetým obchodním partnerem Vlastimila Zimáka. Hes je navíc majitelem společnosti NF Marketing SK, ve které působí Zimák jako CEO.

Zdroj: deník Metro

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kontaktujte nás

Mali ste podobnú skúsenosť s energošmejdami?
Napíšte nám Váš príbeh!