„Energošmejdi“ z Česka naberajú obchodníkov na prácu pre SPP pod novou entitou N&F Marketing SK

Bratislava, 27. októbra 2020 – Česká spoločnosť Centrální výběrová řízení (CVŘ), ktorá má v ČR aj na Slovensku povesť „energošmejdov“ a za svoje nečestné praktiky pri uzatváraní zmlúv dostala od Českej obchodnej inšpekcie pokutu, teraz hľadá obchodníkov pod novou entitou N&F Marketing SK. Na inzertnom portáli Profesia.sk ponúka pracovnú pozíciu ktorej hlavnou náplňou je podpisovanie dodatkov zmlúv pre štátny plynárenský podnik SPP (Slovenský plynárenský priemysel). Spoločnosť N&F Marketing SK bola založená až tento rok v apríli a jej majiteľom je Martin Hes, ktorý je zároveň členom dozornej rady CVŘ.


Možným dôvodom prečo CVŘ na pracovnom portáli neinzeruje pod svojím vlastným menom, je zrejme aj nedávne odvysielanie reportáže v investigatívnom programe Reflex na TV Markíza, v ktorej bývalí zamestnanci pobočky CVŘ v Trnave popisujú, ako im firma namiesto očakávanej výplaty dlžných provízií udelila neoprávnene vysoké pokuty. Kvôli svojim finančným problémom nebola CVŘ schopná platiť ani prevádzku kancelárií, takže obchodníci skončili zo dňa na deň na ulici a svoju činnosť museli prevádzkovať iba z terénu.


Konateľ CVŘ, Vlastimil Zimák, najprv sľuboval, že výplaty obchodníkom zaplatí potom, keď dôjde k uhradeniu údajných dlžných platieb zo strany SPP, pre ktorú kontroverzná česká firma dlhodobo na slovenskom trhu získava nové zmluvy. Zúfalí zamestnanci, ktorí boli v tom čase už niekoľko mesiacov bez príjmov si teda sťažovali priamo u nej. SPP sa však vecou odmietla zaoberať s tým, že nemá voči externým dodávateľom žiadne neuhradené záväzky. Sťažovatelia boli následne navyše potrestaní zo strany CVŘ nezákonnými zmluvnými pokutami vo výške až tritisíc eur.


Bývalí zamestnanci CVŘ v reportáži redaktorom Markízy potvrdzujú tiež to, že ich manažéri firmy priamo nútili voči klientom používať metódy za hranou zákona. Na klientov často z radov dôchodcov je pri podpise nevýhodných dodatkov vyvíjaný enormný nátlak a zámerne poskytované klamlivé informácie. Ďalšou zdokumentovanou nezákonnou praktikou je napríklad podpisovanie tzv. mŕtvych zmlúv, keď nevýhodnú zmluvu podpíše za zomrelého jeho rodinný príslušník.


Tieto obchodné praktiky plne napĺňajú definíciu tzv. energetických „šmejdov“. Je škandálne, že na Slovensku si ich objednáva a platí priamo štátny energetický podnik. Energetickí podvodníci z Česka, teraz pod hlavičkou N&F Marketing SK, tak týmto nečestným konaním posilňujú postavenie SPP na trhu. Na úkor potrieb slovenských spotrebiteľov.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kontaktujte nás

Mali ste podobnú skúsenosť s energošmejdami?
Napíšte nám Váš príbeh!