Energošmejdi nepoľavujú, karanténa im nahrala

Hovorca České obchodní inspekce (ČOI) v rozhovore pre denník Právo popisuje, aké triky aktuálne používajú energošmejdi u našich českých susedov. Aktivita týchto podvodníkov neustála ani v prebiehajúcej pandémii. Podomoví predajcovia naopak využívajú toho, že ľudia sú častejšie doma a oni ich tak môžu ľahko zastihnúť.

ČOI ukladá energošmejdom vysoké pokuty. Jednu z najvyšších udelil úrad firme Centrální výběrová řízení (CVŘ), ktorá sa potom presunula na Slovensko. Dnes u nás pôsobí pod hlavičkou N&F Marketing SK a uzatvára zmluvy pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

Ako je to teraz s útokmi týchto podvodníkov?

Číslo je stále veľmi vysoké. Kvalifikovaný odhad telefónnych hovorov, prípadne osobných návštev, otázok a podanie spotrebiteľov, je za minulý rok 10 000. Je to v zásade rovnaké ako v roku 2019. Na začiatku roku 2020 to vypadalo, že energošmejdi poľavia, ale následne s príchodom covidu sa opäť tieto ponuky zmien dodávateľa energií zrejme znovu rozbehli.

Mal teda na činnosť energošmejdov vplyv aj koronavírus?

V čase koronavírusu sme zaznamenali viac spotrebiteľských otázok či podaní. Iné formy predaja totiž boli a sú dosť obmedzené. Spotrebitelia sú častejšie doma a ponuky od energošmejdov sú po telefóne alebo priamym predajom, keď zazvoní u dverí bytu. Energošmejdi teraz hlavne využívajú toho, že ľudia sú viac doma.

Aké sú najčastejšie praktiky? Menia sa v čase?

Sú trochu sofistikovanejší. Naučili sa už dávať zmluvy častejšie v poriadku podľa zákonných mantinelov. Samozrejme nie všetci. Manipulácia potom spočíva predovšetkým v tom, ako sú prezentované.

Sú prezentované ako niečo nezáväzného, no v skutočnosti je to ale práve naopak. Podpisom sa zaväzujete, že prejdete k novému dodávateľovi energie, ktorého Vám sprostredkovateľ vyberie. Neviete pritom, aký dodávateľ to bude, za akú cenu a za akých podmienok Vám bude dodávať.

Najnovšie sme sa stretli aj s tým, že predchádzajúca „problémová“ firma, ktorú Česká obchodní inspekce pokutovala, znovu navštívila seniora, tentokrát pod zámienkou „opravy v starej zmluve“.  Zamestnanec ho prinútil podpísať plnú moc novú, tentokrát s inou firmou, a znovu v krátkej dobe bol senior nachytaný.

Útočia viac na starších ľudí?

Je to veľmi podobné ako svojho času predvádzacie akcie. Cielia na najzraniteľnejších a dôverčivých spotrebiteľov, takže na seniorov. Napríklad u firmy s maximálnou pokutou z dostupných informácií vyplýva, že na 59,6 %  odberových miest uzatvorila zmluvu so spotrebiteľmi narodenými pred rokom 1950. Cielia na starších občanov, ktorí ešte toľko neprenikli do internetu a dôverujú tomu, kto im zazvoní u dverí a hovorí rozprávky o tom, že zázračne ušetrí.

Koľko ste minulý rok riešili prípadov?

Vykonali sme desiatky šetrení, vo väčšine prípadov bolo zistené pochybenie ako klamná či agresívna obchodná praktika, čo je ešte horšie. To je ten obrovský nátlak v zmysle, keď to nepodpíšete, prídete o energie. Alebo pokiaľ to nepodpíšete, tak neodídem a podobne.

Za rok 2019 sme vykonali 52 kontrol predpredajcov s energiami. U 49 sme zistili porušenie zákona, takže v 95 percentách prípadov. Najčastejšie išlo o klamanie spotrebiteľa, ale aj agresívne obchodné praktiky.

Celý článok si môžete prečítať tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kontaktujte nás

Mali ste podobnú skúsenosť s energošmejdami?
Napíšte nám Váš príbeh!